Příprava

Thumbnail

Chceš se dozvědět něco nového nebo se inspirovat?

Podklady, které zde naleznete, vám mohou pomoci v přípravě v soutěžení v Geologické olympiádě, i když se netýkají přím

o daného ročníku GO. Jsou různé tematicky i ve formě zpracování, ale obsahují mnoho zajímavých informací a inspirace. Dozvědět se také můžete, jaké byly testové otázky ve školních kolech předešlého ročníku soutěže.

Z loňských ročníků GO

Z loňského ročníku mezinárodní olympiády o vědách o Zemi (IESO)

Soutěžní úlohy International Earth Science Olympiad 2018 Webové stránky International Earth Science Olympiad
Odkaz na webové stránky mezinárodní olympiády o vědách o Zemi, kde jsou ke stažení testové otázky z uplynulého ročníku (v angličtině).

Otestuj se

Otestuj své geologické znalosti v testech různé úrovně!

Svět geologie na Facebooku

Je určen všem milovníkům (neživé) přírody. Nabízí poznatky z oblasti věd o Zemi, a to zvláště o geologii a všech jejích disciplínách, dále např. pozvánky na akce nejen z ČGS, tematickou knižní produkci či zajímavá videa.

Svět geologie

Portál o neživé přírodě, jehož obsahem je množství nejnovějších poznatků z oblasti věd o Zemi, které jsou ve srozumitelné formě určeny jak dětem, tak pedagogům.

Geology TV

Česká geologická služba pro své diváky na kanále YouTube zpřístupňuje například řadu poutavých dokumentárních filmů či animace vzniku přírodních útvarů.

Zajímavé pokusy

Sada pokusů rozčleněných dle stěžejních geologických témat. Všechny pokusy jsou nenáročné na pomůcky a lze je vyzkoušet v podmínkách školy.

Poznej geologii

Na portále Svět geologie prozkoumejte, jaké geologické disciplíny existují a čím se zabývají, nahlédněte do tajů vývoje Země a poodhalte něco z její budoucnosti. Dozvědět se také můžete mnoho dalších zajímavostí, které se týkají geologie České republiky, a seznámit se můžete s nejvýznamnějšími osobnostmi geologického světa.

Filmy o geologii

Podívejte se na skvělé dokumentární filmy o výzkumu předních odborníků České geologické služby. Kamera vás zanese i do krajin vzdálených, například do Antarktidy či do Afriky.

Animace života v prvohorách

Podívejte se, jak vypadal podmořský život v prvohorách! Pusťte si animace jednotlivých prvohorních organismů.

Animace vzniku přírodních útvarů

Podívejte se na zajímavé animace - například, jak vznikaly jednotlivé kontinenty, jak dojde k sopečné erupci, či jak se formovaly vybrané sopky České republiky

Geology AR

Aplikace ro zobrazení rozšířené reality! Seznámí vás s nejmodernějšími vědeckými poznatky z oblasti neživé přírody, například s rekonstrukcí života v prvohorním moři, se vznikem vulkánů a dalších geologických útvarů na našem území.

Czech geology AR

Animace vizuálně atraktivní formou seznamují s utvářením krajiny a s postupně vznikajícím životem na vybraných lokalitách České republiky. Buď můžete v terénu díky aplikaci Geology AR, která je zdarma ke stažení na Google Play, nebo doma ve vašem počítači na přiloženém odkaze.

Geologické zajímavosti ČR

Mapová aplikace vhodná do terénu - stačí chytrý telefon či tablet. Aplikace zobrazuje přes 1000 objektů: lokality přírodní i uměle vytvořené, muzea s geologickou expozicí a geoparky na území České republiky.

Virtuální muzeum

Umožní vám prohlížet si fotky zajímavých exponátů uložených ve sbírkách České geologické služby.

Významné geologické lokality

Databáze obsahuje záznamy o místech v České republice, která dokumentují ukázky mnoha velmi různorodých geologických jevů, významných výskytů hornin, minerálů i zkamenělin.

Geologická encyklopedie

Internetová geologická encyklopedie obsahuje vysvětlení více než 2600 geologických pojmů.

Kam na výlet

Chcete vyrazit do přírody a nejste si jisti, ve kterých lokalitách zaručeně objevíte něco nového? Inspirujte se našimi tipy na výlety. Stáhnout a vytisknout si také můžete text s trasou exkurze.

S geologem po České republice

Kniha ke stažení zdarma! Poutavou formou seznamuje zájemce s nejdůležitějšími procesy utvářejícími charakter krajiny naší republiky a mnoho zajímavostí z historie jejího vzniku. Text je doplněn kvalitními velkoplošnými fotografiemi.

Pracovní listy s geologickou tematikou

 

Vzorky hornin a minerálů

Vzorky hornin a minerálů v sadách i kusových v nabídce on-line obchodu ČGS.

Pomůcky do školní výuky

Česká geologická služba pro své diváky na kanále YouTube zpřístupňuje například řadu poutavých dokumentárních filmů či animace vzniku přírodních útvarů.

Knihy o geologii

Nabídka populárně naučných knih s geologickou tematikou v on-line obchodu ČGS.