Ústřední kolo Geologické olympiády 2024 se uskutečnilo v Hořicích

Aktualita

Ústřední kolo Geologické olympiády 2024 se uskutečnilo v Hořicích

21. květen 2024

Ústřední kolo 8. ročníku Geologické olympiády proběhlo od 7. do 10. května v Hořicích. Střední uměleckoprůmyslová škola sochařská a kamenická v Hořicích, která letos slaví 140 let od svého založení, poskytla pro tuto významnou událost dokonalé zázemí.

Celkem 56 žáků a studentů se utkalo nejen v individuálních disciplínách, ale i v týmových soutěžích, které zahrnovaly terénní výzkumy v blízkém lomu a následné prezentace zjištěných poznatků. Pro účastníky soutěže byla také uspořádána exkurze do lokalit, kde se těží granáty v Dolní Olešnici, a prohlídka zpracovatelského podniku Granát v Turnově, který se specializuje na umělecké zpracování tohoto vzácného kamene.

V kategorii A se umístili:

  • 1. místo: Milan Alex Vévoda (Gymnázium F.X. Šaldy, Liberec)
  • 2. místo: Michal Tměj (Gymnázium Říčany)
  • 3. míst: Martin Černý (Gymnázium Teplice)


V kategorii B se umístili:

  • 1. místo: Kateřina Kozáková (Gymnázium Jírovcova, České Budějovice
  • 2. místo: Josef Šedivý (Krkonošské gymnázium a Střední odborná škola pracoviště Hostinné)
  • 3. místo: Filip Vyskočil (Gymnázium Šumperk)

 

Výsledkové listiny pro kategorii A i B jsou v dostupné v souvisejících odkazech a na stránce Ke stažení.

Vítězové olympiády budou reprezentovat naši zemi na mezinárodní olympiádě v Pekingu, což je pro ně skvělá příležitost ukázat své schopnosti na mezinárodním poli.

Soutěž pořádá Masarykova univerzita společně s Českou geologickou službou a Asociací muzeí a galerií České republiky. Představitelé těchto organizací zabezpečili tradiční vysokou profesionální úroveň akce.

Akce byla realizována za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a pod záštitou ministra životního prostředí Petra Hladíka. Mezi partnery akce patřili Annovino vinařství Lednice, Heidelberg Materials, Sklopísek Střeleč, Českomoravský štěrk a Moravské naftové doly.

Děkujeme všem, kteří přispěli k úspěchu letošního ročníku olympiády, a gratulujeme všem účastníkům k jejich vynikajícím výkonům.